Úvod » Zajímavosti » Je čokoláda vhodnou odměnou pro psy a kočky?

Je čokoláda vhodnou odměnou pro psy a kočky? 

Psi a čokoláda

Čokoláda je toxická pro psy i kočky, obecně může být nebezpečná pro všechna zvířata - popsáno u koní, prasat, skotu, drůbeže aj. Byly popsány i zdravotní komplikace po požití většího množství čokolády u  starších lidí se srdečními vadami.

Čokoláda obsahuje kofein a také teobromin, což je kofeinu podobná látka. Teobromin je pro zvířata nebezpečný, protože se u zvířat z  organismu vylučuje velmi pomalu a má čas ho dlouho ovlivňovat. Teobromin v těle ovlivňuje látku, která se jmenuje adenosin a je zodpovědná za regulaci srdečního rytmu. Jakmile teobromin obsadí místa, která by měl normálně obsazovat adenosin, dojde k poruchám srdečního rytmu, které mohou být i smrtelné. Teobromin také zvyšuje množství vápníku v  srdečních buňkách, což vede k výraznému zesílení stahů srdce. Pacienti s  nemocným srdcem nebo oběhovým systémem jsou pak ohroženi otravou i při malém množství čokolády, zdravá zvířata při vyšším příjmu.

Kromě toho je čokoláda nebezpečná i z toho důvodu, že obsahuje obrovské množství tuků a u některých zvířat může vést k poškození slinivky. Akutní zánět slinivky může být až život ohrožující zdravotní komplikací.

žánrové obrázky / zajimavostiSmrtelná dávka teobrominu pro zdravého psa je asi 300 mg/kg váhy, pro zdravou kočku asi 200 mg/kg váhy, pro potkana asi 800-1000 mg/kg. U  potkanů se při pravidelné konzumaci malých množství teobrominu objevuje poškození varlat u samců. V hořké čokoládě je asi 500 mg teobrominu na 100 gramovou tabulku, u mléčné je to asi 200 mg na 100 gramovou tabulku.

Největší nebezpečí otravy hrozí u nemocných zvířat, mláďat, a pak při nehodách, kdy pes sežere např. celou bonbonieru. Pokud někdo podává svému zvířeti čokoládu jako odměnu několikrát denně, pak hrozí riziko také, teobromin se díky špatnému vylučování nakumuluje, a k otravě může dojít za několik dní.

Odměňte miláčka něčím lepším - granule Primordial!

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://cit.vfu.cz

 

 

zajímavé služby