Úvod » Zajímavosti » Česnek a psi

Česnek a psi 

zajimavosti / Psi a česnek

Jako u většiny látek, vždy záleží na množství. Přesto je potřeba u česneku dbát v souvislosti se zvířaty velké opatrnosti a pokud možno se mu jako krmivu pro psy nebo kočky vyhýbat.

Česnek je všeobecně považován za nebezpečnou až toxickou potravinu pro zvířata obecně. Proto nás nepřekvapí, že jsou otravy i v našich zeměpisných končinách běžně popisovány u psů i u koček. Možná Vás překvapí, že na americkém kontinentu je i hodně otrav česnekem také u  tak velkých zvířat, jako jsou koně!

Jedovaté látky, které se v česneku vyskytují, jsou sirné sloučeniny. Tyto sloučeniny ovlivňují červené krvinky a poškozují v nich hemoglobin. Hemoglobin je látka, která nejen dodává krvi její barvu, ale také je nutná pro přenos kyslíku.

Pro člověka je jedovatost sirných sloučenin obsažených v česneku výrazně nižší, takže ho považujeme za běžnou potravinu, která může být dokonce zdraví prospěšná. Je to dáno rozdíly ve struktuře složení krve, která přímo ovlivňuje, jak dobře nebo špatně zvířata jsou schopna česnek strávit, aniž by poškodil hemoglobin a také jak se liší funkčnost enzymů, které dokážou hemoglobin zregenerovat. Na poškození hemoglobinu česnekem je nejvíce citlivá kočka.

Otrava se může projevit do 24 hodin při masivní otravě, ale častěji nastupují příznaky až po několika dnech. Poškozené krvinky se začnou rozpadat a  dochází k bolesti břicha a průjmům. Následuje zrychlené dýchání, kterým zvíře raguje na nižší koncentraci kyslíku v krvi. Poté nastává dušnost a  zrychlená funkce srdce (tep i tlak).

Smrtelné otravy nejsou tak časté, ale k smrti může dojít v důsledku velkého nedostatku kyslíku pro tkáně. Špatný je také chronický příjem těchto potravin, kdy je tělo dlouhodobě vystaveno nedostaku krvinek a kyslíku, což zatěžuje všechny orgány.

Dopřejte svému miláčkovi kvalitu - granule Primordial!

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://cit.vfu.cz

 

 

zajímavé služby