Úvod » Zajímavosti » Je dobré dávat psům brambory?

Je dobré dávat psům brambory? 

Krmivo pro psy - bramboryCelá rostlina bramboru je jedovatá, což je jedním z hlavních důvodů, proč spotřebováváme pouze hlízy. Rostlina obsahuje různé  alkaloidy, z nichž nejdůležitějším je solanin (nejvíce je ho v bobulích po odkvětu a v klíčcích - proto se nedoporučuje používat klíčky v kuchyni). Soalnin se objevuje i ve hlízách, zde je ale podíl jedovatých látek asi 10x nižší, než ve zbytku rostliny.

Nejvíce jedu v hlízách je ve ve slupce a ve vrstvě asi do 2 mm pod slupkou. Člověk se proto naučil brambory oloupat a povařit, aby se většiny toxických látek zbavil. Vařením se zbylé množství toxinu sice neničí, ale vylouhuje se do vody, která se pak slije. Stejným způsobem se např. při domácím výkrmu vaří brambory či slupky brambor pro prasata, voda se slije a většina toxinů se tím ostraní.

Pozor se musí dát hlavně na brambory poškozené, nahnilé, nazelenalé. Všechny tyto stavy hlízy způsobují další produkováním jedů, i když už je vytažená ze země. Hlízy poškozené mechanicky při sklizni se proto musí zpracovat co nejdříve, než hlíza vytvoří další zásobu toxinů, jinak poškozené hlízy se musí vyhodit, odkrojení poškozené části nestačí.

Povařené zdravé brambory obsahují minimum solaninu, nejsou tedy považovány za toxické. Ovšem u mnoha druhů zvířat se jejich zkrmování nedoporučuje z důvodu jejich špatné stravitelnosti. U  psů se vařené brambory někdy podávají a jsou i součástí některých kmiv, ale jsou tam jen jako balastní doplňková látka, která slouží k zasycení. Dbá se na to, aby jich v krmivech nebyl velký obsah. Psi totiž bramborový škrob špatně tráví, takže ve větším množství by jim působil trávící problémy.

Takže obecně - brambory nejsou vhodným krmivem pro psy, ale v malém množství jim neublíží.

 

Odměňte miláčka něčím lepším - granule Primordial!

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://cit.vfu.cz

 

 

zajímavé služby