Úvod » Zajímavosti » Můžou jíst kočky krmivo pro psy?

Můžou jíst kočky krmivo pro psy? 

Kočky a psi

Psi a kočky mají pochopitelně krmivo vždy vyvážené tak, aby uspokojovalo všechny výživové potřeby. A možná vás překvapí, čím se jednotlivá krmiva liší.

Zásadní rozdíl totiž tkví v tom, že zatímco psi patří mezi všežravce, kočky patří mezi masožravce. Proto je zásadní rozdíl v tom, že v krmivu pro kočky jsou živiny živočišného původu.

Naopak psi a jejich trávicí trakt je uzpůsoben k tomu, aby dokázal zpracovat i takové složky stravy, které mají rostlinný původ (např. Vitamín A z beta-karotenu). Kompletní a vyvážená krmivo pro psy nemusí proto poskytovat stejné množství živin v dostatečném množství pro kočky.

Podívejte se na některé zajímavé rozdíly ve složení krmiva pro psy a krmiva pro kočky.

Proteiny

Krmivo pro kočky zpravidla obsahuje větší množství bílkovin, neboť kočky pro svůj zdravý růst potřebují větší množství proteinů, než psi.

Taurin

Taurin je látka, která je důležitá pro zdravé fungování srdce, sítnice nebo některých procesů reprodukce. Protože kočky si neumí taurin syntetizovat z jiných látek, musí jej dostávat v krmivu živočišného původu. To je dalším důvodem, proč není krmivo pro psy vhodné pro kočky, neboť neobsahuje potřebné množství taurinu. Dlouhodobý nedostatek taurinu může vést např. k problémům s viděním.

Vitamín A

Vitamín A je důležitý jednak pro dobrý zrak a také pro zdravou srst. Ani vitamín A neumí kočky syntetizovat z rostlinné stravy, ale pouze ze stravy živočišného původu. Psi mají ve střevech enzymy, které umí získat vitamín A i z rostliné stravy.

Kyselina arachidonová

Arachidonová kyselina je důležitou složkou buněčných membrán živočichů, proto je zásadní pro zdravé fungování buněk jak psů tak koček.  Není považována za esenciální (nezbytnou) mastnou kyselinu, protože většina živočichů včetně člověka je schopna ji vyrábět. Ale kočky jsou opět výjimkou - jejich organismus ji neumí sysntetizovat z jiných kyselina, proto musí krmivo pro kočky obsahovat zdroje této důležité látky.

 

Dopřejte svému miláčkovi kvalitu - krmivo pro psy a pro kočky Primordial

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://www.fediaf.org/39-prepared-pet-foods/88-can-i-feed-dog-food-to-my-cat.html

 

 

zajímavé služby