Úvod » Zajímavosti » Pečete psovi vánočku s rozinkami nebo bez nich?

Pečete psovi vánočku s rozinkami nebo bez nich? 

zajimavosti / Psi a rozinky

Z ovoce jsou pro psy překvapivě ale prokazatelně nebezpečné hrozny s rozinkami (potvrzeno u psů, pravděpodobné u koček a fretek, možné i u dalších druhů zvířat).

Pravděpodobně jde o alergické reakce psů na toto ovoce. Nemusí se nutně týkat každého psa, ale určitě nedoporučujeme příliš experimentovat, zda bude mít Váš pes štěstí. Může totiž zemřít na selhání ledvin. Vědci nemají zcela jasno, která látka je příčinou, ale potvrzují, že jde nejspíš o alergii.

Velkým varováním rovněž je i fakt, že se problémy mohou objevit u psů, kteří v minulosti s hrozny nebo rozinkami neměli potíže a bez problémů je snědli.

Nejmenší množství, které způsobilo smrt, je jen 8 kousků rozinek. Je třeba znám i případ, kdy jezevčíkovi selhaly ledviny po požití pouhých 4–5 bobulí vína.

První známky otravy mohou nastoupit už během několika hodin. Nejčastějším příznakem je podle literatury zvracení, průjem, nechutenství, únava, bolesti nebo žíznivost. Do 24 hodin jako projev defektu ledvin obvykle poklesne nebo se zastaví produkce moči. Obsahové látky hroznů a rozinek se déle vstřebávají, proto je v rámci první pomoci možno vyvolat zvracení asi do hodiny od pozření a následně podat aktivní uhlí.

Pokud pes sežere jakékoliv množství hroznového vína nebo rozinek, doporučuje se okamžitě kontaktovat veterináře. Rychlost zásahu veterináře významně ovlivní možnost přežití.

 

Odměňte miláčka něčím lepším - granule Primordial!

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://cit.vfu.cz, http://onlinelibrary.wiley.com/, https://www.prirodovedci.cz

 

 

zajímavé služby