Úvod » Zajímavosti » Psi a barvoslepost

Psi a barvoslepost 

barvoslepost a psi

O psech se často říká, že jsou barvoslepí. Jde o mýtus. Ale určitě má význam se zajímat, jak psi ve skutečnosti vidí, protože to má zajímavé důsledky.

Psi zcela jistě rozeznávají barvy, ale jen v omezené míře a především v jiném barevném spektru a jiné barevné škále.

Lidské oko je vybaveno třemi druhy barevných receptorů, z nichž každý je citlivý na světlo jiné frekvence, které zhruba odpovídá žluté, zelené a modré. Když dopadá světlo na sítnici, nervová vlákna vede informaci dohromady do mozku, jednotlivýcm signálům přiřadí odpovídající barevné odstíny a namíchá nám informaci o patřičné barvě. V případě, že některý paprsek dráždí současně receptory pro zelenou a modrou, pak je výsledný signál vyhodncen jako modrozelená barva. Různé poměry žluté a zelené jsou v mozku vyhodnoceny na červenou, oranžovou, žlutou nebo zelenou.

Psí oko má v sítnici pouze dva druhy receptorů - žlutozelené a fialové. Pes vnímá kombinaci červená - oranžová - žlutá - zelená jako jednu barvu a kombinaci modrá - fialová jako druhou barvu. Dovede je odlišit od černobílého vjemu, ale kombinace barev skládaájící se z těchto skupin nerozlišuje. Proto psům téměř splývá červená a žlutá barva. Stejně tak těžko rozezná fialovou od modré, pokud mají podobné intenzity. Odpovídající vjem, který vidí pes - na rozdíl od člověka - vidíte na obrázku.

Kdy na to mám myslet?

Myslete na to, až budete svému pejskovi kupovat například hračku. Pokud budete hračku používat na trávě, vyhněte se tomu, aby byla oranžová. Jak vidíte na obrázku, v takové chvíli bude psovi hračka na zeleném pozadí téměř splývat. Stejně tak mu může splývat například zelená hračka na červeném pozadí a naopak.

Dopřejte svému miláčkovi kvalitu - krmivo pro psy a pro kočky Primordial

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://www.fediaf.org/39-prepared-pet-foods/88-can-i-feed-dog-food-to-my-cat.html

 

 

zajímavé služby