Úvod » Zajímavosti » Sůl nad zlato - pohádka nebo tragédie?

Sůl nad zlato - pohádka nebo tragédie? 

zajimavosti / Psi a sůl

Sůl je pro psy - stejně jako pro další zvířata - ve vyšším množství jedovatá. Naopak v malém množství je pro každého živočicha životně důležitá. Protože psi - stejně jako lidé - potřebují především sodík tvořící chemické složení soli. Z toho důvodu granule pro psy obsahují přibližně 0,5 % soli a tím dodávají tělu psa právě toto životně důležité množství sodíku.

Pro psa udávaná smrtelná dávka soli je přibližně 4 g na 1 kg tělesné hmotnosti, u koček se ví, že je to méně. Příznaky otravy se mohou projevovat již dříve, při pozření nižších dávek soli.

Otrava je - podobně jako v jiných již dříve uvedených příkladech - poměrně zrádná, neboť dochází k selhání ledvin nebo poškození mozku. U těchto potíží se ovšem příznaky objeví až 1-2 dny po požití, tedy v době, kdy stav psa může být velice vážný a v těžších případech intoxikace dokonce téměř nebo zcela neléčitelný.

Otravy solí se u zvířat popisují nejčastěji u psů. Paradoxní častou příčinou je požití domácích nebo vyráběných modelovacích hmot nebo těst (play dough atd.), kde sůl tvoří asi ¼ váhy těsta, dále požití posypových solí, nálevů ke konzervaci masa atd. Dejte si tedy pozor na uskladnění hmot, které doma běžně používáte a víte, že obsahují vysokou koncentraci soli.

Z běžných potravin mohou být nebezoečnbé ty, které obsahují vysoké množství soli - například uzeniny obsahující solící a konzervační směsi, kde je minerálních látek více. Dlouhodobá konzumace lidských potravin může vést k nadměrnému zatížení ledvin a tím k postupnému poškození zdraví psa. Proto se nedoporučuje, aby psi jedli stejné jídlo, jako lidé.

Častou související podmínkou otravy solí v případě potravin je současný nedostatek vody – voda je zavřená v jiném pokoji, je zamrzlá, majitel si nevšimne, že zvíře všechnu vypilo atd.

Dopřejte svému miláčkovi kvalitu - granule Primordial!

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: http://cit.vfu.cz

 

 

zajímavé služby