Úvod » Zajímavosti » Žvýkačky a psi - bubliny nevadí, ale....

Žvýkačky a psi - bubliny nevadí, ale.... 

Psi a žvýkačky

Jedním z největších nebezpečí, které na psy čekají v souvislosti se žvýkačkami, není to, že by se udusili při nafukování bublin. Největším problémem je pužívání sladidla, které se jmenuje Xylitol.

Xylitol se také nazývá dřevný cukr nebo březový cukr. Patří do skupiny alkoholických cukrů, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí (např.  ve švestkách, malinách a jahodách). Jeho zdrojem jsou i kukuřičné plevy, oves apod. Používá se velmi často v potravinovém průmyslu, je součástí různých cukrovinek, bonbónů, žvýkaček.

Xylitol může způsobit u psa tzv. hypoglykemii (pokles cukru v krvi), protože stimuluje slinivku, která do krve vyloučí hodně inzulinu. Může také způsobit selhání jater. Největší nebezpečí hrozí především malým psům.

Mezi příznaky patří zvracení, letargie a problémy s koordinací. Nakonec může váš pes mít záchvaty. Otrava nastupuje v průběhu několika málo minut a symptomy jsou slabost, porucha koordinace, kolaps, někdy křeče. Selhání jater může nastat až během několika dnů.

V případě, že hrozí vašemu psovi otrava po požití většího množství xylitolu, vyhledejte pomoc veterináře. První pomocí je, pokud je zvíře při vědomí, vyvolat zvracení a následně podat aktivní uhlí, ale to jen několik minut po pozření, látka se rychle vstřebává. Dále je možno podat několik kostek cukru nebo stříkačkou vpravit do tlamy cukerný roztok.

Dopřejte svému miláčkovi kvalitu - žvýkačky pro psy a granule Primordial!

Primordial granule - objednatPokud máte zájem dopřát svému miláčkovi granule Primordial, objednejte je u Grandom a uvidíte sami, jak mu budou chutnat!

Dopřejte mu potěšení vyrobené v oblasti, kde vznikají pochoutky chutnající člověku i zvířeti!

 

Zdroj informací: https://cs.wikipedia.org/wiki/Xylitol, https://pets.webmd.com/dogs/ss/slideshow-foods-your-dog-should-never-eat

 

 

zajímavé služby